Programistom urywam rączki. Tanio.

Właśnie na nowo odkrywam uroki poprawiania kodu po kimś. Ot, typowa robota – coś nie działa, weź napraw. Cóż można jednak znaleźć w cudzym kodzie? Panie i panowie, scyzoryki w kieszeń, zaraz będą się same otwierać.

Eksponat pierwszy – pole formularza typu checkbox, zaznaczone, jeśli formularz już był raz wypełniany i wrócił po poprawki:

<?php
$tmp="serwis2";
if ($_POST[$tmp] == "on") {
?>
<td><input type="checkbox" name="serwis2" checked="yes"/>opcja</td>
<?php
} else {
?>
<td><input type="checkbox" name="serwis2"/>opcja</td>
<?php
}
?>

Rozumiem, że

<td><input type="checkbox" name="serwis2" <?php if ($_POST["serwis2"]=="on") { ?/>checked="yes" < ?php } ?>>opcja</td>

… było za skomplikowane. Trzeba było tę zmienną $tmp koniecznie. Co to jest, do licha, jakiś auto-generator PHP?

Eksponat drugi. Zwracanie błędów z funkcji najlepiej robić o tak:

return "brr";

Będzie informatywnie i wyczerpująco.

Eksponat trzeci. Sprawdzanie poprawności formularza. Oczywiście, jest kilka metod – client-side czyli javascriptem i odmówimy przesłania niepoprawnego formularza, albo server-side czyli sprawdzamy jakimś PHPem i odsyłamy do poprawek, albo łącząc te dwie techniki AJAXem. Tu geniusz wynalazł sposób czwarty. Otóż formularz jest – po kolei – sprawdzany javascriptem, generowane są komunikaty o błędach, a następnie… formularz, z tymi komunikatami i statusem błędu przy pomocy javascriptu wmontowanymi w ukryte pola, zostaje i tak posłany na serwer. Tylko po to, by się od niego odbić na pierwszym ifie (no bo jest niepoprawny przecież, jako w nim samym stoi wyraźnie, <input type=”hidden” name=”error” value=”cośtam”> – no i to pole error zostaje wyświetlone użytkownikowi, wraz z formularzem do poprawki. Tylko po kiego czorta w ten sposób?

Poprawka – w przypadku formularz prawidłowo wypełnionego, o zgrozo, nie zostaje on zaakceptowany. Zostaje znów “odrzucony” tylko tym razem zaopatrzony w kawałek javascriptu, który zmienia mu adres docelowy na innego PHPa, po czym formularz automatycznie podsyła.

Ratunku.

CategoriesTechnicznieTags

www


1. => Programistom urywam rączki. Tanio.
<>
cloud: accor:

Group1

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Connect with Facebook

Security Code: