Kod dla laika czy kod dla programisty?

Zupełnie nie rozumiem, jakie idee przyświecały projektantom WordPressa, gdy tworzyli jego strukturę szablonów do wyświetlania treści. Nie mam im za złe faktu, iż nie posłużyli się tu i ówdzie już przyjętym Smartym – zastąpienie go najzwyklej w świecie załączanymi plikami .php wydaje się być ukłonem w stronę bardziej zaawansowanych artystów szablonistów, tym bardziej, że przecież Smarty właśnie do .php się ostatecznie kompiluje.

Zastanawia mnie, mianowicie, do kogo jest adresowany zestaw funkcji, prezentowany przez silnik WordPressa autorom szablonów. Z jednej strony stara się bowiem być możliwie wygodny i prosty – wpisy i strony wyświetlane są za pomocą gotowych funkcji, odpowiednio je formatujących… a z drugiej strony próżno szukać wygodnie wystawionych na wierzch obiektów, z których możnaby wydobyć bardziej niskopoziomowe informacje.

Z trzeciej zaś strony udało mi się błyskawicznie popsuć domyślny szablon… poprzez użycie zmiennej $m. Taką zmienną bowiem, jako globalną, wykorzystuje widget kalendarza jako bieżący przeglądany w archiwum numer miesiąca. Nie, żadnej pomyłki tu nie ma: standardowy kalendarz naprawdę wykorzystuje jednoliterową zmienną globalną! Zmiennych globalnych o krótkich nazwach zresztą w ogóle w kodzie WordPressa nie brakuje.

Gdzież, u licha, stare dobre   foreach (($engine->posts()) as $post) do echo $post->title;  … albo cokolwiek w tym stylu…

Na razie bitwę wygrałem i nawet małego plugina dodałem – dwa ekrany kodu tylko po to, żeby WP łaskawie użył szablonu z pliku “category-cośtam.php” i to cośtam było dodatkową daną pamiętaną dla kategorii. Takie chwytanie się prawą ręką za lewe ucho, gdyż WP pozwala na szablony per kategoria tylko adresowane numerycznie do poszczególnych kategorii – “category-5.php” dla kategorii o id=5, itd.

Wojna trwa.

CategoriesWszystkoTags

wordpress


1. Migrating WordPress while changing table prefix
2. => Kod dla laika czy kod dla programisty?
<>
cloud: accor:

Group1

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Connect with Facebook

Security Code: